2016-04-28 / Sports

Track teams setting personal bests


Taking the lead Isaiah Ross-Bahn led the 800 meter race from start to finish at the Foley Invitational, winning the race in 2:10 (Staples World photo by Mark Anderson) Taking the lead Isaiah Ross-Bahn led the 800 meter race from start to finish at the Foley Invitational, winning the race in 2:10 (Staples World photo by Mark Anderson) The Staples Motley track teams competed at Park Rapids on April 19 and at Foley on April 22.

Coach Marly Simmons said many athletes set personal bests in the two meets.

For the boys, Max Giza and Isaiah Ross-Bahn dominated the Foley meet, each winning an individual race and teaming up on the winning 4x400 meter relay, along with Tyler Johnson and Frank Karbowiak. Giza won the 300 hurdles and set a personal best in the pole vault. Ross-Bahn won the 800 and was fourth in the high jump.

Girls results

Park Rapids Invitational: Detroit Lakes 159, Crookston 146, Park Rapids 100.5, Wadena-Deer Creek 70, Nevis 47.5, Staples Motley 44.5, Bagley/Fosston 27, Pine River-Backus 26.5, Clearbrook- Gonvick 22, TrekNorth 9, Walker- Hackensack-Akeley 7

4x800 relay - 5. Staples Motley 11:16

100 hurles - 1. Millie Klefsaas 15.53, 11. Larken Hirschey 20.09

100 - 7. Amber Robben 14.05, 18. Kelsie Weite 14.52

4x200 - 6. Staples Motley 2:04

1,600 - 7. Kiera Dumpprope 6:22, 8. Chelsea Nanik 6:28

400 - 16. Krystal Yoder 1:21, 18. Kassidy White 1:25

300 hurdles - 2. Klefsaas 51.40

200 - 8. Robben 29.11, 23. White 37.72

3,200 - 7. Kira Sweeney 13:29, 9. Krystal Yoder 16:19

4x400 - 5. Staples Motley 4:44

High jump - 7. Weite 4’4”, 9. Alex Davis 4’2”, 14. Yoder 3’10”

Long jump - 3. Klefsaas 14’6”, 19. Hirschey 11’11”

Discus - 25. Hannah Dolezal 63’1”, 29. Chelsea Hofmann 57’4”, 37. Julia Trantina 37’2”

Shot put - 32. Dolezal 20’2”, 34. Hofmann 17’10”, 35. Trantina 17’8”

Foley Invitational: Litchfield 199, Eden Valley-Watkins/Kimball 111, Pierz 109, Pine City 94, Glencoe Silver Lake 90.5, Foley 71, St. Cloud Tech 59, Staples Motley 43

4x800 - 5. (Chelsea Nanik, Megan Dumpprope, Kira Sweeney, Kiera Dumpprope) 10:55

100 hurdles 1. Millie Klefsaas 15.52

100 - 8. Amber Robben 13.86, 15. Larken Hirschey 14.33, 23. Kassidy White 15.89

1,600 - 7. K. Dumpprope 5:58, 20. Krystal Yoder 7:15

4x100 - 4. (L. Hirschey, Robben, Addison Hirschey, Klefsaas) 55.19

400 - 22. A. Hirschey 1:15, 23. White 1:23

300 hurdles - 4. Klefsaas 51.87, 16. L. Hirschey 58.94

800 - 16. Yoder 3:10

200 - 8. Robben 29.76, 21. A. Hirschey 33.38, 22. Kassidy White 36.49

3,200 - 5. Sweeney, 12:59, 13. Nanik 14:19

High jump - 16. Alex Davis 4’0”, 16. Yoder 4’0”

Pole vault - 1. Klefsaas 9’6”

Long jump - 20. L. Hirschey 12’3”

Discus - 8. Toni Brings 84’3”, 17. Chelsea Hofmann 63’0”, 22. Julia Trantina 44’5”

Shot put - 15. Brings 23’9”, 22. Hofmann 19’4”, 23. Trantina 18’0”

Boys results

Park Rapids Invitational: Detroit Lakes 153.5, Crookston 95.5, Staples Motley 88.5, Park Rapids 72.5, Wadena-Deer Creek 72.5, Nevis 51.5, Bagley/Fosston 46, Pine River-Backus 40.5, Walker-Hackensack Akeley 25.5, Clearbrook-Gonvick 14

4x800 relay - 3. Staples Motley 9:06

110 hurdles - 5. Max Giza 17.78, 11. Matthew Fisher 20.63

100 - 2. Matt Miller 11.59, 18. Hunter Berggren 12.59

4x200 - 5. Staples Motley 1:42

1,600 - 7. Ben Bartczak 4:58, 23. Kalin O’Dell 6:08

4x100 relay - 4. Staples Motley 48.15

400 - 2. Frank Karbowiak 53.21, 8. Isaiah Ross-Bahn 55.93, 9. Fisher 57.06

300 hurdles - 1. Giza 41.36, 14. Scout Strickland 51.93, 15. Noah Han 52.28

800 - 9. Bartczak 2:22, 20. Bentley Christensen 2:54, 23. O’Dell 3:23

200 - 3. Tyler Johnson 23.75

3,200 - 3. Ryan Trout 10:57, 4. Emmet Anderson 10:59, 9. Bentley Christensen 12:42

4x400 - 3. Staples Motley 3:46

High jump - 6. Ross-Bahn 5’2”, 10. Johnson 4’10”

Long jump - 5. Berggren 16’10”

Triple jump - 2. Berggren 36’2”, 6. Han 34’10”

Discus - 18. Zach Strickland 80’3”, 20. Bartczak 77’10”, 22. S. Strickland 74’6”

Shot put - 15. Z. Strickland 34’11”, 22. Berggren 33’4”, 29. S. Strickland 29’0”

Foley Invitational: Eden Valley Watkins/Kimball 122, Glencoe- Silver Lake 120, Foley 114, Pine City 100, Pierz 83, Staples Motley 76, Litchfield 49, St. Cloud Tech 32

4x800 relay - 2. (Johnson, Karbowiak, Bartczak, Ross-Bahn) 9:05

110 hurdles - 3. Giza 16.62

100 - 6. J. Miller 11.79, 21. S. Strickland 13.30

4x200 - 8. (Mason Rychner, J. Miller, Fisher, Zac Carlson) 1:42

1,600 - 6. Anderson 5:14, 15. Christensen 5:40, 22. O’Dell 6:29

4x100 - 7. (Rychner, Miller, Berggren, Carlson) 49.13

400 - 9. Karbowiak 57.11, 10. Rychner 58.00, 22. Han 1:05

300 hurdles - 1. Giza 42.40, 9. Fisher 49.24, 14. S. Strickland 51.66

800 - 1. Ross-Bahn 2:10, Christensen 2:39, 21. O’Dell 3:01

200 - 4. Johnson 24.34, 13. Zac Carlson 26.09, 20. Han 28.20

3,200 - 3. Anderson 11:01, 7. Bartczak 11:20

4x400 - 1. (Ross-Bahn, Karbowiak, Johnson, Giza) 3:42

High jump - 4. Ross-Bahn 5’4”

Pole vault - 3. Giza 11’6”

Long jump - 9. Berggren 17’7”, 10. Rychner 17’4”, 20. Carlson 14’10”

Triple jump - 12. Berggren 36’2”, 13. Han 36’0”, 15. Fisher 33’5”

Discus - 19. S. Strickland 84’8”, 21. Zach Strickland 81’10”, 23. Luke Schmieg 74’8”

Shot Put - 17. Schmieg 34’1”, 19. Berggren 33’7”, 21. Z. Strickland 31’9”

Return to top